7 tipů pro dobrého lídra

Chytré rady odebírá více než 5 000 personalistů.

Maličkosti pro velký úspěch.

Být dobrým vůdcem není o velkých gestech. Potřebujete svůj tým motivovat, udržet ho na správné cestě k cíli. Jen tak bude společná práce efektivní. Nemusí to být vždy jednoduché, ale existuje několik jednoduchých každodenních aktivit, které Vám k tomu dopomohou.

1. Chvalte

Pokud jsme za něco pochváleni, cítíme se dobře. A pokud se cítíme dobře, snažíme se činnost, k tomuto pocitu vedoucí, opakovat. Nemusí to být hned mimořádná finanční odměna, stačí pár pochvalných slov. Ať už mezi čtyřma očima, nebo před kolektivem. Rozhodně i drobná pochvala dokáže zázraky.

2. Poznejte svůj tým

Manažer, který se příliš straní svého týmu, ho nemůže řídit dostatečně efektivně. Někdy si potřebujete udržet určitý profesionální odstup, ale je dobré seznámit se s ambicemi jednotlivých členů kolektivu, s jejich silnými i slabšími stránkami. Pomůže Vám to v efektivnějším rozdělování úkolů. Také lépe rozpoznáte jejich motivaci, kterou pak můžete dále podporovat. Je dobré být informován i o rodinném zázemí – umožní Vám to empaticky nahlížet na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

3. Přiznejte svou chybu

Dobří vůdci přiznávají a přijímají své vlastní chyby. Cítí se zodpovědní za případné chyby týmu. Pomáhají poučit se z nich a postupovat tak stále kupředu.

4. Vytvářejí inspirativní pracovní prostor

Pracovní prostory musí být vhodné pro daný účel. Pohodlné židle, přirozené světlo a zeleň mají pozitivní vliv na náladu zaměstnanců. Stejně tak čistá a uklizená kancelář. Přeplněný prostor neskýtá místo pro inspiraci a výkon. Přesvědčujte se pravidelně, že vše má své místo a zaměstnanci se cítí na svém pracovišti dobře.

5. Delegujte správně

Šéf, který přesouvá všechny nepříjemné úkoly na své podřízené, si nezíská respekt. Delegujte pokud možno takové úkoly, které umožní Vašemu týmu plynule pracovat a zlepšovat své dovednosti. Budou k práci na nich přistupovat s mnohem větší energií.

6. Sdílejte své myšlenky

Transparentnosti si zaměstnanci nadmíru váží. Pokud je to možné, sdílejte s členy týmu co nejvíce informací. Budou se cítit více zainteresováni, a i to přidává na produktivitě práce.

7. Jděte příkladem

Požadujte dodržování pravidel, ale stejně tak je dodržujte i Vy. Pracujte se stejným nasazením, jaké požadujete po svém týmu. Mějte stanoveny cíle, kterých chcete dosáhnout, a chovejte se ke svému okolí v souladu se zásadami společnosti i osobními hodnotami.

Být dobrým vůdcem není lehké a vyžaduje určitou praxi a osobní nasazení. Je potřeba rozvíjet své vlastní schopnosti a také dovednosti svého týmu. Ale hlavně nezapomeňte, že i maličkosti mohou mít velký úspěch.

Populární články

Používáme cookies pro lepší uživatelský zážitek. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas a zároveň potvrzujete, že jste se seznámil/a s Prohlášením o ochraně osobních údajů.

© 2014 – 2019 Colorbee, s.r.o.
Design by grafikli.cz